Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır

2012-02-16 20:38:35
Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır

Öncelikle sitenizin tasarımı çok onemli, arama motorlu siteleri; arama yapan kişileri müşteri gözüyle bakıp onları dogru ve en iyi siteye yönlendirmek isteyecekleridi, ilk önce kendi sitemize şu gözle bakmalıyız, sitem görülmeye deger mi, Eger hayır diyorsanız, sitenizin tasarımını yeniden gözden gecirdikdikten sonra aşagıdaki yazıları dikkate alabilirsiniz..

Sitenize uygun mutlaka meta tag hazırlayınız, arama motorları siteniz meta taglarına bakarak indexleyecektir. Sitenizde ki sayfaların konularına uygun başlıkları ve sayfa isimleri verin, her sayfanın içerigine uygun ve/veya anahtar kelimelerinizden yararlanarak başlık ve isim vermek avantajlı olacaktır.

Önemli konulardan biridesitenizde verdiginiz linklerini çalışıyor olması, çalışmayan linkler sizin için dezavantaj, Çalışmayan asp, php, java ******lerin olmamasına dikkat ediniz. Her sayfadan en fazla 50 link verin. Eğer link vermeniz gereken 50 den fazla sayfanız varsa sadece önemli sayfalarınıza link verin. Bazı arama motorları sadece linklerden oluşan sayfaları sevmezler. Kulandıgınız linklere title=”" paramatresi ile açıklamada bulunun

Ana sayfanızdaki metnin ilk 3-5 satırı sizin için çok değerlidir. Menü kodlarını sayfa sonuna yerleştirmeye özen gösterin. Arama motoları sayfa kodunda başa yakın olan kelimelere, sayfa kodunda sonda olan kelimelerden daha çok önem verirle

Cogu arama motoru basit programlarla sitenizdeki meta taglarını alıp mevcut linklerini 20-30 sn içerisinde remote olarak kontrol edebiliyorlar ( bu yazılımlar - örümcekler, crawlers, robot olarak adlandırılır ), Google aynı anda arama dizini ve arama motoru olan bir sitedir ; yani hazırladıgınız meta tag lara gore dizine yerleştirir, sayfalardaki text lere görede arama sonuclarında cıkartırır. Şöyleki herhangibir sitedeki bir satırlık yazıyı kopyalayın ve google de bu yazıyı arama yaptırın sonuc; ilk sırada yazıyı kopyaladıgınız site cıkacaktır. Oyleyse yazılarımızı google arama motoruna göre optimize etmeliyiz, bu zor olabilir diyorsanıız işin hilesi de şudur, armalarda cıkmasını istedigin kelimeleri sayfayı ziyaret edenlerin göremeyecegi şekilde yerleştirmek, bu cok etkili bir yöntemdir (Dikkat : sayfada ki kelime sayısını 750 civarında tutmak lazım aksi durumda özensiz yazı yıgınlıgından oluşan br site olarak algılayacaktır, ayrıca site içerig dışında kelimeler yazma ban sebebi olabilir )burda dikkat edilecek ikinci husus font boyu varsayılan (default) değeri olarak 1 kullanmayın.

Bazı arama motorları çok küçük font boylarını spamming olarak algılarlar. Yazının rengin degiştirmek yetecektir.

Ana sayfanızda anahtar kelime yoğunluğunuzun %1-2 düzeyinde olmasına özen gösterin. metni içinde peşpeşe tekrar etmeyin Anahtar kelimelerinizi sayfa metni içine homojen dağıtmaya özen gösterin. Anahtar kelime yoğunluğunuzun yüksek olması, arama motorlarının bunu suni bir düzenleme olarak görmesine neden olacaktır.bu spam olarak algılancaktır.

Anahtar kelimeleriniz arasına popüleritesi az olan kelimeleri de dahil ediniz, daha az arama yapılmalarına ragmen bu kelimelerde arandığınızda en üst sıralarda çıkmayı garanti edebilirsiniz. Sitenin konusu dışında sözcükler, linkler olmamalı.

Farklı içerikli sayfa tasarlamaktan kacınmalıyız, sayfalara arası içerik farklılıgı arama motorları spam olarak algılar, en iyi optimizasyon içinde her sayfanın ayrı ayrı optimizasyonu yapılmalı. Her sayfa içerigine uygun sayfa başlıgı beliryin.

Google sitenizi belli aralıklarla siteniz ön bellege alınmakta ,ön bellege alarak bütün text ve linkleriniz google database yerleşir. Statik bir siteniz varsa ortalama olarak 3 hafta da bir sitenizde bir yenilik olabilecegeni düşünerek google tekrardan önbellegini günceler.

Sitenizi Google’a sunmak için en iyi yollardan birisi backlindir. (backlink: başka sitelerin sizin sitenize link vermesi olarak açıklanabilir). Zaten eğer bir siteye bir çok web sayfası link verip kullanıcılarına tavsiye ediyorsa, ya o site caziptir.

Kopya içerik bulundurmamaya dikkat edin. Alıntı yazılarınızda kaynağa link vererek “trackback” listesinde yer alın

Sitenizi güncel tutmaya özen gösterin, belli aralıklarla sitenizde küçük güncellemeler yapmak sizi arama sonuclarında üst sıralar cıkartır, aksi halde hergün on binlerde sitenin yerleştigi siber alemde kaybolup gitmeniz muhtemel.(10 milyarın üzerinde web sitesi olduğunu söylenmekte)

Sayfalardaki metinleri mükün oldugunca parargaflar halinde yazmak, yazıları tag ları arasında yazmak gerekir. , eger tagı sayfanın stilne uygun degilse bu taga css ile uygun bir style uygumamız gerekecektir..

Sitenizde bir tane site haritası bulunsun, Böylece, sitenize gelen arama motorlarının tüm sayfalarınızı bulmasına yardımcı olacaktır. www.google.com/webmasters/sitemaps adresinden site haritası için yararlanama bilirsiniz.

Domain adınız da cok önemli eger iki kelimeden oluşan bir domain adınız olacaksa kelimeler arasında “-“ koyarak domaniniz almanız daha faydalı.

Site içi klasörleri cok dallandırmadan root a yakın tutun, birde site içi klasör adlarında anahtar kelimelerinizden seçin. Site içi klasörleri yine domain adınız gibi anahtar kelimeleri kullaranarak ve kelimeler arasına "-" tire koyarak oluşturun.

Resimlerinizin kalitesini kadar size larının da uygun büyüklükte tutun, resimlerinize anahtar kelimelerinizden yaralanarak uygun isimler veriniz, img alt “ “ degerlerini de yazmayı ihmal etmeyin, bu alt tagı kimse onemsememesine ragmen etkisi coktur.

Eğer site içinde IMAGE MAP kullanıyorsanız mutlaka HTML links ekleyin. Arama motoları optimizasyonuna hiçbir katkı sağlamadığı için IMAGE MAP kullanmamaya özen gösterin.

Sitenzle ilgili herşeyi anahtar kelimelerinizden secebilirsiniz. CSS class isimlerinizi dahi anahtar kelimelerden seçebilirsiniz.

Örnek :
.anahtar-kelime
{
color: #ff0000;
}

Java****** kodlarınızı başka bir dosyaya ya da BODY ve HTML taglerinizi kapattıktan sonra sayfa kodunun en sonuna yerleştirin.veya ********** kodlarınızı başka bir dosyaya taşıyarak aşağıdaki koduda HEAD tagi içine yerleştirirminiz yeterli olacaktır.

<****** LANGUAGE="JavaScript" SRC="file-name.js">

Bu işlem aynı zamanda sayfa kodunun büyüklüğünü de dğişirecektir böylece sayfanızın daha hızlı yüklenmesine de yardımcı olacaktır. Ayrıca aynı kodu farklı sayfalarda da kullanabileceksiniz.

Eğer sayfanızda frame kullanıyorsanız; tagının içerisinde tüm çalışmalarınızı yapın, çünkü frame kullanılan sayfalarda arama motoru sadece buraları tarayacktır.

pingoat.com , pingomatic.com gibi servisleri kullanarak  blog sitenizdeki güncellemelerden haberdar olmasını sağlayın

Flash’ın yakın bir zamanda arama motoru endekslemelerine izin verecegi şeklinde büyük bir söylenti var. Şuan bir web sitesinin sadece Flash kullanılarak tasarlanmasını, arama motoru optimizasyonu için zararlı oldu kesindir. flash site yapacaksanız html ve flash olarak 2 şekilde tasarlayın, flash dosya yı yerleştirdiginiz html dosyayın meta tag larını mutlaka düzüneleyin. önemlisi ya sitenizin navigasyonunu HTML yapın

Sayfalarınızın farklı browserlarda nasıl gözüktüğünü kontrol edin. Bu SEO için olmasa da ziyaretçileriniz için önemli.  snugtech.com/safaritest adreslerini kullanabilirsiniz.

Web Sitenizin Görüntüsünü Tüm Tarayıcılarda Test Edin...

0
0
0
Yorum Yaz