Dosya sistemleri, Fat ve NTFS dosya sistemleri arasındaki farkla

2011-12-01 20:34:00

Dosya sistemleri, Fat ve NTFS dosya sistemleri arasındaki farklar.

Dosyalarımızın sabit disk ya da floppy disk üzerinde saklanabilmeleri ve oralardan okunabilmeleri-yazılabilmeleri için dosya sistemlerini kullanıyoruz. Microsoft işletim sistemlerini kullanan bilgisayarlarda dört adet dosya sistemi kullanılabiliyor:

FAT16

FAT32

NTFS4

NTFS5

FAT’in açılımı File Allocation Table, NTFS’in açılımı NT File System.

Yukarıda yer alan dört dosya sisteminin farklı özellikleri var. Şimdi bunlara bir bakalım:

FAT16

Bu dosya sisteminde maksimum 4 GB’lık disk bölümleri (partition ya da volume) tanımlanabilir. Bu dosya sistemi güvenli (secure) ve güvenilir (reliable) değildir. Güvenli olmaması bu dosya sisteminde ağ üzerinden geçerli olan paylaşım izinleri dışında, yerel olarak izinlerin verilemeyeceği anlamına gelir. Yani, makinenin başına oturan ve oturum açabilen (logon) bir kişi FAT16 sistemine sahip bölümlere erişebilir ve her şeyi yapabilir. Onu engelleyici hiçbir şey yapılamaz. Güvenilir olmaması ise bu dosya sisteminin daha kısa zamanda bozulabilmesidir. Ama FAT16 dosya sisteminin çok önemli bir avantajı vardır: Bütün işletim sistemleri tarafından tanınır. Microsoft’un bütün işletim sistemleri ((DOS, Windows 3.11, Windows 95-98-Me, Windows NT, Windows 2000, Windows XP) tarafından desteklendiği gibi Microsoft dışı işletim sistemleri (OS/2, Linux vb.) tarafından da desteklenir.

FAT32

FAT32 dosya sistemi FAT16 dosya sisteminin daha gelişmişidir. Burada tanımlanacak disk bölümü 2000 GB’a ( 2 TeraByte) kadar çıkabilir. Ama bu sistem de güvenli ve güvenilir değildir. Bu dosya sistemi yalnızca Windows 98, Windows 2000 ve Windows XP işletim sistemleri tarafından desteklenir. Diğer işletim sistemleri bu dosya sistemine sahip disk bölümlerine ulaşamazlar.

NTFS4

NTFS4, adından da anlaşılabileceği gibi NT’nin (ve sonraki işletim sistemleri olan Windows 2000 ve Windows XP’nin) desteklediği dosya sistemidir. Bu dosya sistemi hem güvenli, hem de güvenilirdir. Burada makinenin başına oturup oturum açan bir kişiye karşı bile dosyalarımızı koruma mümkündür. Ayrıca işlemlerini çok denetimli bir şekilde yapar ve sistemin kolay kolay bozulmasına izin verilmez. Dezavantajı ise DOS, Windows 3.1, Windows 95-98-Me işletim sistemleri tarafından tanınamamasıdır. NTFS’de tanımlanabilecek disk bölümü 12 Exa Byte’a (EB) kadar çıkabilir. ( 1 EB=1000 Peta Byte, 1 Peta Byte=1000 Tera Byte, 1 Tera Byte=1000 GB).

NTFS5

NTFS4’ün bütün özelliklerine sahiptir. Ek olarak disk kotası ve kriptolu dosya sistemini destekler. Ama yalnızca Windows 2000, Windows XP ve Service Pack 4 (ya da yukarısı) yüklü Windows NT tarafından tanınır.

NTFS

NTFS dosya sistemi, Windowsla kullanılması önerilen dosya sistemidir. NTFS, FAT'ın tüm temel yeteneklerine sahip olmanın yanı sıra, FAT ve FAT32 sistemlerinde olmayan aşağıdaki özelliklere de sahiptir:

Daha iyi dosya güvenliği

Daha iyi disk sıkıştırma

2 terabayt (TB) büyüklüğe kadar sabit disk desteği (NTFS'de üst sürücü boyutu FAT'a göre çok daha büyüktür, ancak sürücü boyutu büyüdükçe, FAT'ta olanın tersine performans düşmez.)

Çift önyükleme yapılandırması kullanıyorsanız (aynı bilgisayarda hem Windows hem de başka bir işletim sistemi kullanıyorsanız), NTFS bölümlerindeki dosyalara bilgisayarınızdaki diğer işletim sisteminden erişemeyebilirsiniz. Bu nedenle, çift önyükleme yapılandırması istiyorsanız, FAT32 veya FAT kullanmanız daha iyi olacaktır.
Fat ve Fat32

FAT32, 512 megabayttan (MB) 2 terabayt (TB) boyutuna kadar olan sürücülerde kullanılabilen, FAT dosya sisteminin gelişmiş sürümüdür. FAT ve FAT32, Windows dışındaki işletim sistemleriyle de uyumlu çalışır. Çift önyükleme yapılandırması kuruyorsanız, büyük olasılıkla FAT veya FAT32 kullanmanız gerekir.

Windows ile başka bir işletim sisteminin önyüklemesini birlikte yaparsanız, aşağıdaki ölçütleri kullanarak, diğer işletim sistemini temel alan bir dosya sistemi seçin:

Yükleme bölümü 2 gigabayttan (GB) küçükse veya Windows 2000'i MS-DOS®, Windows 3.1, Windows 95, Windows 98 veya Windows NT ile birlikte çift önyükleme yapıyorsanız, bölümü FAT olarak biçimlendirin.

2 GB veya daha büyük bölümlerde FAT32 kullanın. Windows Kur'da FAT kullanarak biçimlendirmeyi seçerseniz ve bölümünüz 2 GB'dan büyükse, Kur, bölümü kendiliğinden FAT32 olarak biçimlendirir.

Bölümler

Disk bölümü oluşturma, sabit diskinizi, her bölümün ayrı bir birim gibi işlev göreceği biçimde bölme yoludur. Verileri yedeklemek veya diğer bir işletim sistemiyle çift önyüklemesini gerçekleştirmek gibi bilgileri düzenlemek için bölüm oluşturursunuz. Diskte bölümler oluşturduğunuzda, diski, FAT veya NTFS gibi bir dosya sistemi tarafından biçimlendirilebilecek bir veya birden çok alana bölmüş olursunuz.

Yeni bir yükleme gerçekleştirirseniz, Kur sırasında Gelişmiş Seçenekler'i tıklatıp başkasını belirtmedikçe, Windows Kur, otomatik olarak uygun disk bölümünü seçer. Sabit diskte en çok dört bölüm olabilir.

Yapılandırma

Varolan sabit disk yapılandırmanıza bağlı olarak, Kur sırasında aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz:

Sabit disk bölümlere ayrılmamışsa, Windows bölümünü oluşturabilir ve boyutlandırabilirsiniz.

Varolan bölüm yeterli büyüklükteyse, Windows 'i bu bölüme yükleyebilirsiniz.

Varolan bölüm çok küçükse, bununla birlikte bölümlere ayrılmamış uygun alanınız varsa, bu alanda yeni bir Windows bölümü oluşturabilirsiniz.

Sabit diskte bölümler varsa, Windows bölümü için daha fazla bölümlendirilmemiş disk alanı oluşturmak amacıyla bunlardan bazılarını silebilirsiniz. Bir bölümü silerseniz, bu bölümdeki tüm verileri de silmiş olursunuz.

Windows Professional'ın çift önyükleme yapılandırmasını kuruyorsanız, Windows kendi bölümüne yüklemeye dikkat edin. Windows farklı bir işletim sistemiyle aynı bölüme yüklemek, Kur'un, diğer işletim sistemi tarafından yüklenen dosyaların üzerine yazmasına neden olabilir.

Boyutlandırma

Sistemi yüklemek için en az 500 MB boş alan yeterli olsa da, daha geniş bölüm kullanmak, ileride yapılacak güncelleştirmeleri, işletim sistemi araçlarını veya diğer dosyaları eklemek için esneklik sağlar.

Kur sırasında, yalnızca Windows yüklemek istediğiniz bölümü oluşturmanız ve boyutlandırmanız gerekir. Windows yüklendikten sonra, değişiklik yapmak veya sabit diskinizde yeni bölümler oluşturmak için Disk Yönetimi'ni kullanabilirsiniz

Varolan Disk Bölümlerini Dönüştürme ve Yeniden Biçimlendirme Karşılaştırması

Kur'u çalıştırmadan önce, varolan bölümü koruma, dönüştürme veya yeniden biçimlendirme seçeneklerinden hangisini istediğinize karar verin. Varolan bölüm için varsayılan seçenek, dosya sistemini değiştirmemektir, bu bölümdeki tüm dosyaların korunmasını sağlar.

Dönüştürmeye veya yeniden biçimlendirmeye karar verirseniz, uygun bir dosya sistemi seçmeniz gerekir (NTFS, FAT veya FAT32). Aşağıda belirtilen noktalar karar vermenize yardımcı olacaktır.

Dikkat.

Bölümü biçimlendirmek varolan verileri sileceğinden, bölümdeki dosya sistemini değiştirmeden önce, bölümdeki bilgileri yedeklemelisiniz.

183
0
0
Yorum Yaz