Yeni donanımları sorunsuz bir şekilde kurmak

2010-10-21 17:59:00

15.2.1 Yeni donanımları sorunsuz bir şekilde kurmak

Oyun oynama veya film seyretme zevkinizi tamamlama için yeni bir ses kartı kurmak istediğinizi farz edelim. Donanımı Windows’un yardımı olmadan kurarsanız ve eğer hangi kaynakların diğer donanım bileşenleri tarafından kullanıldığını tam olarak bilmiyorsanız kaynak çakışmalarının meydana gelmesine neden olabilir. Burada söz konusu bilgiye sahip olmadığınız varsayarak kurulumu anlatmaya hazırlık aşamadan başlıyoruz.

1. Donanımı kurmadan önce ilk olarak Windows’u başlatın ve masaüstündeki BİLGİSAYARIM simgesine çift tıklayın.

2. Buradaki Denetim Masası’nı açın ve ekrana gelen penceredeki YENİ DONANIM EKLE simgesine çift tıklayın.

3. Şimdi ekrana gelen donanım sihirbazı penceresindeki İLERİ düğmesine tıklayın.

4. Windows’un otomatik olarak bir Tak&Çalıştır aygıtı arayıp aramayacağına veya donanımın manuel olarak direkt listeden seçilip seçilmeyeceğine buradan karar verebilirsiniz. Kurulumu manuel olarak gerçekleştirmek için DONANIMI LİSTEDEN SEÇMEK İSTİYORUM seçeneğini işaretleyin.

5. Ekrana gelen listeden uygun donanım tipini seçin. Buradaki örneğe uygun olarak ses kartını yüklemek için SES, VİDEO VE OYUN KUMANDALARI donanım türünü seçin. Bir sonraki adıma geçmek için İLERİ düğmesine tıklayın.

6. Windows, ekrana gelen pencerenin solundaki listede bilinen ses kartı üreticilerini gösterir. Bizim ses kartımız Creative Labs olduğu için bu üreticiyi seçin. Bunun sonucunda ekrana gelen cihaz listesinden de ses kartı modelinizi seçebilirsiniz. Buradaki örnekte bir Soundblaster PCI128 söz konusu olduğu için uygun modeli seçin.

Eğer ses kartına ait bir kurulum disketi veya sürücü CD’sine sahipseniz (ki artık tüm donanımlarla beraber bir sürücü CD’si verilmektedir) doğru ve programları kurmak için DİSKETİ VAR düğmesine tıklayabilirsiniz. Bu fonksiyonu ancak donanım üreticiniz kullanılan Windows versiyonu için güncel bir sürücü sunduysa kullanmalısınız. Eğer Windows, buradaki örnekte olduğu gibi uyumlu bir model sunuyorsa aynı zamanda bu cihaz için uygun sürücülere sahiptir.

7. İLERİ düğmesine tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

8. Şimdi Windows kullanabileceğini boş sistem kaynaklarını görüntüler. Ses kartının konfigürasyonunu uygun şekilde yapın. Bunun için ses kartının dokümantasyonunu da kullanın. Bundan sonra İLERİ düğmesine tıklayarak Windows sürücüyü kurmasını sağlayabilirsiniz.

Ardından yeni kurulan sürücünün kullanılabilmesi için Windows’u kapatmanız istenecektir.

9. Son olarak Windows kapatın ve şayet ses kartını daha önce taktıysanız bilgisayarı yeniden başlatın. Ses kartı artık sorunsuz şekilde çalışmalıdır.

Eğer ses kartını donanım sihirbazını çalıştırmadan önce taktıysanız Windows altında çalışma için gerekli olan sürücülerin yüklenebilmesi için sihirbazın kurulan donanımı yeniden tespit etmesini sağlamalısınız. Bunun haricinde yeni donanım da Aygıt Yöneticisi’ne eklenecektir.

Windows 2000 altında çalışma

1. DENETİM MASASI’ndaki DONANIM EKLE/KALDIR simgesine çift tıklayarak donanım sihirbazını çalıştırın. Şimdi ekrana gelen karşılama penceresini İLERİ düğmesine tıklayarak geçin.

2. İletişim penceresindeki AYGIT EKLE/SORUN GİDER seçeneğini işaretleyin ve bir sonraki adıma geçmek için İLERİ düğmesine tıklayın.

Yeni bir donanım kurulacak

Resim 15.9: Yeni bir donanım kurulacak

3. Ardından Windows 2000 otomatik olarak Tak&Çalıştır aygıtları arayacak ve bunun sonucunda sistemdeki kurulu tüm donanım bileşenleri listelenecektir. Bu listenin en üstünde yer alan YENİ AYGIT EKLE öğesini seçin.

Bu donanımlar bilgisayarda zaten kurulular

Resim 15.10: Bu donanımlar bilgisayarda zaten kurulular

4. Bir sonraki adımda HAYIR, DONANIMLARI LİSTEDEN SEÇMEK İSTİYORUM seçeneğini işaretleyin ve İLERİ düğmesine tıklayın.

Yeni donanım bileşeni listeden seçilecektir

Resim 15.11: Yeni donanım bileşeni listeden seçilecektir

5. Artık sol taraftaki listeden üreticiyi ve sağ taraftakinden de uygun modeli seçebilirsiniz. Eğer Windows söz konusu donanım için uygun bir sürücüye sahip değilse DİSKETİ VAR düğmesine tıklayarak cihaz sürücüsünü CD’den veya disketten yükleyebilirsiniz. Ancak bu sırada Windows 2000 altında sadece WDM modeline uygun sürücülerin çalıştığına dikkat etmelisiniz.

Peki şimdi hangi sürücü kurulacak

Resim 15.12: Peki şimdi hangi sürücü kurulacak?

6. Sürücü kurulumunu İLERİ ve SON düğmelerine tıklayarak bitirebilirsiniz. Ancak donanımın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için sistemin yeniden başlatılması gereklidir.

////////////////////////////////

15. AYGIT YÖNETİCİSİ VE DONANIM SİHİRBAZI
15.1 AYGIT YÖNETİCİSİ
15.1.1 Sistem kaynaklarının göz altında tutulması
15.1.2 Donanım çakışmalarını tespit etmek
15.1.3 Donanım çakışmalarında ne yapılmalı
15.1.4 Windows bir hata tespit etti
15.1.5 Varolan donanımların konfigürasyonunu değiştirmek
15.1.6 Sürücü problemlerini çözmek
15.1.7 Donanım profilleri ile çalışmak
15.1.8 Aygıt Yöneticisi’nin hata kodları
15.2 DONANIM SİHİRBAZI.
15.2.1 Yeni donanımları sorunsuz bir şekilde kurmak
15.2.2 Donanım sihirbazı kaynakları yanlış atıyor

52
0
0
Yorum Yaz